Obchody X Gminnego Konkursu Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej
20 kwietnia 2023 r. w Gminnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Bezledach odbył się X Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej w Bezledach.
Celem konkursu było popularyzowanie piosenki patriotycznej i żołnierskiej wśród młodych ludzi, kształtowanie postawy odpowiedzialności i patriotyzmu młodego pokolenia oraz podniesienie świadomości narodowej.
Podczas pierwszej części konkursu gospodarzom towarzyszył sztandar szkoły.Prowadzące w kilku słowach nawiązały do historii pieśni patriotycznych i żołnierskich oraz wydarzeń w nich zawartych. Pani dyrektor Jadwiga Bloch wróciła wspomnieniami do historii szkoły: nadania imienia i sztandaru szkole oraz wcześniejszych edycji Konkurów Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej organizowanych przez naszą szkołę. Następnie przywitała szczególnych naszym sercom gości: Wójta Gminy Bartoszyce Andrzeja Dycha, mjr Krystiana Sobieckiego i starszego chorążego sztabowego Grzegorza Lizaka, który reprezentował dowódcę 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej Tomasza Biedziaka, sap. Annę Wojciechowską z Posterunku Policji w Bezledach, inż. nadzoru Karola Deligę z Nadleśnictwa Bartoszyce, zastępcę przewodniczącej RR panią Martynę Uklejską, dyrektorów placówek oświatowych gminy Bartoszyce, rodziców, opiekunów, nauczycieli i uczestników konkursu.
Dodatkowo zaszczycił nas swoją obecnością Warmińsko – Mazurski Kurator Oświaty Krzysztof Marek Nowacki.
Uczestnicy konkursu zaprezentowali różne utwory poświęcone historii Polski, bohaterom narodowym, walkom o wolność i niepodległość oraz miłości do ojczyzny m.in., „Kto Ty jesteś?”, „Niepodległa, niepokorna”, „Przybyli ułani pod okienko”, ”Uwierz Polsko” „Niepodległość”, „Ojczyzna”, „Powrócisz tu”, „Dziewczyna z granatem”.
Oceny występów dokonała powołana komisja konkursowa w składzie:
• przewodniczący komisji pan Krzysztof Kowalski – starszy instruktor do spraw muzyki Wojskowego Klubu 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej,
• pani Dorota Śnieżka- absolwentka Szkoły Podstawowej w Bezledach oraz wokalistka zespołu ”Black Roses”,
• pan Patryk Wąsowicz - Dyrektor Gminnego Centrum Kulturalno – Bibliotecznego w Bezledach, wokalista i gitarzysta zespołów „Tuhaj-Bej i Autsajt”, która wyłoniła laureatów w pięciu kategoriach wiekowych.
Oto laureaci tegorocznego konkursu:
• I grupa: przedszkole, dzieci 3 - 4 letnie:
1 miejsce – Izabela Dudek- Szkoła Podstawowa im. Leśników Polskich w Galinach,
2 miejsce – Stanisław Przybysz- Punkt Przedszkolny w Bezledach,
3 miejsce – Gabriela Bała– Gminne Przedszkole nr 1 w Bartoszycach,
Wyróżnienie – Lilia Lenczewska- Gminne Przedszkole w Tolko.
• II grupa: przedszkole, dzieci 5 – 6 letnie:
1 miejsce – Nikola Wasiek z oddziału przedszkolnego w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Bezledach,
2 miejsce – Pola Jaworska-Gminne Przedszkole w Tolko,
3 miejsce – Maja Antolak- Gminne Przedszkole nr 1 w Bartoszycach,
Wyróżnienie: Lilianna Majkowska- oddział przedszkolny w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Kinkajmach
• III grupa: szkoła podstawowa, klasy I – III:
1 miejsce – Lena Jabłonowska - Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Wojciechach,
2 miejsce – Laura Skonieczka– Szkoła Podstawowa im. Leśników Polskich w Galinach,
3 miejsce – Lena Maciorowska- Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Kinkajmach,
Wyróżnienie – Emilia Dedo - Zespół Szkolno – Przedszkolny w Bezledach
• IV grupa: szkoła podstawowa, klasy IV – VI:
1 miejsce – Alan Kołowrocki - Szkoła Podstawowa im. Leśników Polskich w Galinach,
2 miejsce – Diana Czajkowska- Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Kinkajmach,
3 miejsce – Julia Kocyk - Zespół Szkolno – Przedszkolny w Bezledach,
Wyróżnienie – Milena Wołyńska – Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Krawczykach.
• V grupa: szkoła podstawowa, klasy VII – VIII:
1 miejsce – Kalina Rurka – Szkoła Podstawowa im. Henryka Dąbrowskiego w Żydowie,
2 miejsce – Natalia Kosztykiewicz - Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Kinkajmach,
3 miejsce – Malwina Martul- Zespół Szkolno – Przedszkolny w Bezledach,
Wyróżnienie – Wiktoria Urbanowicz - Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Wojciechach.
Nagrody wręczali fundatorzy oraz zaproszony na tę okazję gość specjalny Pan Krzysztof Marek Nowacki Warmińsko – Mazurski Kurator Oświaty, który nie szczędził słów pochwały idei powstania Konkursu Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej.
Na koniec, fundatorzy nagród specjalnych, Wójt Gminy Bartoszyce Pan Andrzej Dycha oraz przedstawiciel 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej pułkownik dyplomowany Tomasz Biedziak, wyróżnili dwóch wykonawców: Polę Jaworską i Kalinę Rurkę, które otrzymały tytuł „ Najlepszy z najlepszych”.
Podczas oczekiwania na werdykt komisji swoje talenty artystyczne zaprezentowali uczniowie i absolwenci Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bezledach:
• Radosław Choszcz, uczeń klasy III, zaśpiewał piosenkę „ Idą Leśni”.
• Grupa „Dance Stars” przedstawiła dwa układy taneczne przygotowane pod kierunkiem Eweliny Buks.
• Karolina Dedo, absolwentka Szkoły Podstawowej w Bezledach, zaprezentowała piosenkę
„Rozkwitają pąki białych róż”.
Konkurs był okazją do zaprezentowania talentów wokalnych oraz wyrażenia szacunku i wdzięczności dla tych, którzy oddali życie za wolną Polskę.
Prowadzenia konkursu podjęły się Oliwia Oramus i Antonina Zwierko, uczennice klasy VI, które poradziły sobie z tym wyzwaniem celująco. Organizacją konkursu zajęły się: Marzenna Oziero- Sadowska, Justyna Rojek, Anna Dziwińska, Marzenna Nowicka, Agnieszka Sroka, Wioletta Kowalik, Małgorzata Wawrzak.
Gratulujemy wszystkim laureatom i uczestnikom wyróżnionym. Podziwiamy wkład pracy wszystkich wokalistów i dziękujemy opiekunom za trud włożony w przygotowanie.
Anna Dziwińska